Kolekcje
Królestwo roślin
Królestwo roślin było najuboższą częścią, umieszczoną w ostatniej piątej Sali. Były tam „rośliny krajowe i zagraniczne z pięciu części świata pochodzące, na różne sposoby zakonserwowane”: bogata kolekcja klocków różnych drzew a także żywic, bituminów i balsamów, nasiona i inne płody, przeważnie europejskie. Dla lepszego wrażenia uzupełniła zbiory obiektami figuralnymi w naturalnych kolorach oraz „roślinnością morską”, którą już wówczas uznawano za należącą do królestwa zwierząt.
Królestwo zwierząt
Królestwo zwierząt znajdowało się w czwartej Sali. Oceniane było jako wyjątkowo interesujące i zaskakujące „najbardziej wymagających koneserów”. Umieściła tam wszelkiego rodzaju zwierzęta krajowe i zagraniczne: muszle, owady, wypchane ptaki i ssaki, szkielety zwierząt, zęby i rogi. Posiadała także cenne modele anatomiczne wykonane z wosku, służące do demonstrowania narządów zmysłów człowieka.
Królestwo minerałów
Królestwo minerałów zajmowało trzecią Salę i był to „zbiór do nauki dość wystarczający, dla rzadkości nieosobliwszy”. Znajdowały się tam „kruszce w naturalnych i sztucznych kształtach i wszelkie płody z wnętrza ziemi pochodzące”. Ciała kopalne pochodziły z wielu krajów, a kolekcja okazów związanych z Wezuwiuszem: lawa, kamienie, asfalty, sole i różne płyny była być może po części zebrana przez samą Jabłonowską. Podobnie godne uwagi były także „ciała ze świata kopalnego, zwłaszcza w odniesieniu do obszaru dawnej Polski”.